Interview

“Většina nevěst chodí s nějakou představou, ale pak už nám nechávají volnou ruku,” říká sourozenecké návrhářské duo značky Poner

Jsou mladí, talentovaní a úspěšní. Řeč je o sourozeneckém duu Nikol a Jakubu Ponerovým. Nikol i Jakuba spojuje v první řadě nejen rodinné pouto, ale zejména láska k módě, která je nakonec svedla k vzájemné spolupráci. Jejich modely jsou charakteristické ženskostí, ručním zpracováním a nejvyšší kvalitou. Svou tvorbu nezaměřují jen na svatební šaty a večerní róby, ale nechybí v ní ani plavky či luxusní prádlo.

"Většina nevěst chodí s nějakou představou, ale pak už nám nechávají volnou ruku," říká sourozenecké návrhářské duo značky PonerJste mladé a talentované sourozenecké duo návrhářů – jak se zkrátka přihodí, že se dají dva sourozenci dohromady a stanou se úspěšnými a uznávanými návrháři?

Nikol: Kuba svoje návrhářské a šicí dovednosti předvedl tak 10 let nazpět, kdy navrhl šaty pro Gabrielu Partyšovou. Mně a všem mým kamarádkám ušil šaty na maturitní ples, ale k tomu, abyste mohli uspět, musíte zvládat i obchodní stránku a ta přišla až se mnou. (směje se) Já jsem vždy milovala módu, ale že by mě jednou mohla živit, mě nikdy nenapadlo. Vystudovala jsem VŠ se zaměřením na ekonomii a Kuba na reklamu. Přistěhovala jsem se do Prahy a napadlo mě, že budeme dělat zdobená prádla pro zvláštní příležitost, a tak jsme se na to vrhli a pomalu jsem začali navrhovat úplně vše. Natolik jsme se pro všechno nadchli, že jsme tím uplně žili a hodně pracovali a ono vše má zkrátka takový přirozený průběh, že se postupně dostáváme do podvědomí. (směje se)

Navrhujete vše od spodního prádla, přes plavky, podvazky až po velké večerní róby a svatební šaty? Máte něco, co navrhujete nejraději? Nebo vás právě baví ta nestereotypní práce?

Kuba: Navrhujeme úplně vše, co je pro dané období aktuální a právě to nás na tom baví. Můžeme dělat pořád něco nového. Já osobně mám ale nejraději svatební šaty a večerní róby, kde se u každého návrhu snažíme z klientky udělat opravdovou dámu. (směje se)

"Většina nevěst chodí s nějakou představou, ale pak už nám nechávají volnou ruku," říká sourozenecké návrhářské duo značky PonerA co vaše nevěsty? Nechávají vám při tvorbě svých svatebních šatů volnou ruku, nebo chodí spíše s konkrétní představou toho, co chtějí?

Většina nevěst chodí s nějakou představou, ale pak už nám volnou ruku nechávají. Každé se snažíme poradit tak, aby byla tou nejkrásnější, aby zvolený střih i materiál byl právě tou pravou volbou. Na zkouškách se pak zkouší různé varianty, aby naše klietnky viděly, co vlastně všechno jde se šaty udělat. (směje se)

Pokud jde o trendy, jde i u svatebních šatů vysledovat, co je momentálně jednoznačným hitem a co už je naopak naprosto pasé? Nebo se to neustále prolíná a chvíli je na výsluní to a pak zase ono… ?

Určité trendy ve svatebních šaty jsou, ale nedá se říct, co moderní  je a co není. Každému sluší něco jiného a každý má jiný vkus. Moderní jsou například ne úplně bílé šaty, ale i pudrově růžové, slonová kost či ivory.  Někdo je pro hodně zdobené šaty a někdo má zase rád jednoché a čisté šaty. Hodně populární jsou svatby v zahradách, na ranči, u moře a samozřejmě i tomu se šaty přizpůsobují…

Na čem všem je závislé to, jaký střih, materiál či odstín svatebních šatů pro danou nevěstu zvolíte?

Vše záleží hlavně na představě nevěsty, protože je to její den. (směje se) V dalších bodech hraje roli postava nevěsty, barva její pleti a místo, kde se svatba bude odehrávat. Už ale existují takové fígle, jak zakrýt nedostatky postavy, že je to o dost jednoduší. Ať jsou to korzety, různá bolerka, závoje, zdobení jen v určitých místech, tak abychom právě přitáhli pozornost na místa, které chceme.

A co pánové – nebojí se ve svůj velký den více odvázat, pokud jde o svatební oděv? Nebo jsou více konzervativní, ať už jde o barvy či střih?

"Většina nevěst chodí s nějakou představou, ale pak už nám nechávají volnou ruku," říká sourozenecké návrhářské duo značky PonerPánové zastávají stále spíše tu klasiku, ale měli jsme tu pána, který se ženil i v šortkách. Důležité je, v jakém duchu se svatba nese a pak už si můžeme hrát. Stále ale vede klasický černý oblek či smoking. Co se týká střihu, tak i zde hraje role postava ženicha. (směje se) U nás si příjdou na chuť i pánové, o které se postaráme. (směje se) A minimálně je doladíme k nevěstě motýlkem, kravatou čí kapesníčkem.

Jak dlouho trvá výroba svatebních šatů? Když to vezmeme od bodu A, kdy k vám přijde nová klienta, až po kompletní předání zakázky?

Standardně se na zhotovení šatů dávají 3 měsíce. Začínáme konzultací, kde nám nevěsta sdělí svě představy, zkoušíme různé střihy atd. Pak vybíráme látky, vymýšlíme zdobení, bereme míry. Následuje několik zkoušek, kde ladíme vše tak, aby bylo všechno perfektní. Nevěsty si zveme ještě na poslední zkoušku těsně před svatbou, kdyby bylo třeba někde něco zabrat, protože my ženy se neustále snažíme hubnout. (směje se) Některé šaty u nás i půjčujeme. V případě půjčení se dané šaty upravují přesně na míru dané klientce. K šatům si nevěsta u nás může doladit, jak svatební podvazek či prádlo, tak plavky…  například na svatební cestu. (směje se)

Co je pro vaši tvorbu charakteristické? Je něco, podle čeho okolí jednoznačně pozná, že daný model pochází z tvorby značky PONER?

Naše tvorba je charakteristická ručním zdobením. Pokud se klientka rozhodne mít celé šaty vyšité z perel, tak my to dokážeme. (směje se) Děláme však i jednoduché šaty či kostými, ale do každých dáváme kousek sebe a snažíme se, aby byly nečím vyjímečné. Vybíráme jen ty nejkvalitnější materiály a na tom si zakládáme.

The Wedding Post děkuje za rozhovor a přeje mnoho spokojených nevěst v originálních a dech beroucích svatebních šatech.


Web – www.madebyponer.com"Většina nevěst chodí s nějakou představou, ale pak už nám nechávají volnou ruku," říká sourozenecké návrhářské duo značky Poner

FacebookPONER

FacebookMadeByPoner

Ateliér: Vinohradská 165, Praha 10 (17.patro)


Invalid Displayed Gallery


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

The Wedding Post