Svatba

Jaké dokumenty jsou důležité pro svatbu v zahraničí?

Jaké dokumenty jsou důležité pro svatbu v zahraničí?

Přemýšlíte, kde uspořádat svatební obřad? Láká vás myšlenka, že byste se vzali sami někde v zahraničí? Pokud je vaše odpověď na obě otázky “ano”, čtěte dál. Právě pro vás máme pár tipů.

Předsvatební plánování

Dnes samozřejmě už můžete využít služeb nejrůznějších svatebních agentur, které vám svatbu v zahraničí pomohou zorganizovat a zároveň vám poradí, co je vše potřeba. Vrhnout se na zařizování vaší vysněné svatby ovšem můžete určitě i sami. Obrňte se však trpělivostí a připravte se na běhání po úřadech a papírování. Pokud si svatbu bude zařizovat sami, je dobré se informovat i v hotelu, kde plánujete ubytování, jestli nenabízí speciální svatební balíček.

Nezbytné dokumenty

Jakmile se rozhodnete pro místo, vaše první kroky by měly mířit na Zvláštní matriku v Brně, která má na starosti právě svatby v zahraničí. Zde vám poradí, zda sňatek z vybrané země bude platit i u nás, nebo nikoli. Na matrice Jaké dokumenty jsou důležité pro svatbu v zahraničí?vám také řeknou, jaké dokumenty jsou pro uzavření sňatku v zahraničí nezbytné. Vždy však zpravidla musíte mít rodné listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství vydané českou matrikou, nebo českou ambasádou, kopie pasu, který by měl být platný šest měsíců po návratu z ciziny, případně potvrzení o rozvodu či úmrtní list bývalého partnera.

Důležitá razítka

Doklady je zároveň nutné nechat stvrdit tzv. apostilou neboli doložkou, kterou získáte na ministerstvu zahraničí. Apostila je platná pouze v zemích Haagské úmluvy. Jestliže se chystáte vzít například v Egyptě, který není členem Haagské úmluvy, je nutná superlegalizace dokumentu, a to na Ministerstvu zahraničí a na tuzemském zastupitelském úřadu země, kde proběhne obřad. Tyto Jaké dokumenty jsou důležité pro svatbu v zahraničí?dokumenty je rovněž nezbytné nechat přeložit soudním překladatelem do úředního jazyka země, kde se chystáte vzít. Mějte na paměti, že je rovněž možné, že budete muset přeložené a ověřené dokumenty poslat na místní úřady s předstihem.

Co dělat po obřadu?

Po obřadu si musíte nechat oddací list potvrdit apostilou nebo nechat superlegalizovat na místních úřadech. Následně po návratu necháte opět potvrzený oddací list přeložit soudním překladatelem do češtiny a zanesete ho na Zvláštní matriku v Brně. Tak co říkáte, stojí to papírování za svatbu na krásné exotické pláži či v romantické Paříži?


Foto: Pixabay, Stocksnap

O autorovi

The Wedding Post