Interview

“Nejčastějším extrémem je přání nevěsty nemít nic víc než řasenku,” říká Hana Čihánková, make-up artist & hair stylist

Zvolit správný svatební make up, který podtrhne krásu nevěsty, je poměrně složitý úkol. Ne ovšem pro make-up artist & hair stylist Hanu Čihánkovou, která ač původně vystudovala obor psychologie, líčení se věnuje již deset let…

"Nejčastějším extrémem je přání nevěsty nemít nic víc než řasenku," říká Hana Čihánková, make-up artist & hair stylistJak dlouho se líčení věnujete a vzpomínáte si ještě na své začátky?

Líčení se věnuji 10 let, ale moje začátky byly divoké a proběhly ve stylu „seber všechno od mámy, sestry i sebe a jde se na věc“. Postupem času jsem samozřejmě začala budovat profesionální výbavu a rozrůstal se i okruh mých zákaznic. Mojí první nevěstou byla kolegyně mamky, před kterou jsem pochopitelně nemohla přiznat, jak moc jsem nervózní. Vše dopadlo ale na jedničku, což mi dodalo odvahu začít dělat i účesy a věnovat se svatbám naplno. Od té doby jsem byla součástí stovek svateb, čehož si velmi vážím, protože je to otázka velké důvěry.

Jak moc se liší svatební make up od líčení na jiné společenské události?

Svatební líčení je specifické v mnoha směrech, které z něj dělají nejnáročnější typ make-upu v rámci práce všech vizážistek. Osobně vidím hlavní rozdíl v tom, jak moc nevěstám na vzhledu ve svatební den záleží oproti běžné party a chtějí mít tedy vše na 110 %. Velkou roli hraje nervozita, stres i očekávání partnera a dalších členů rodiny, kteří musí make-up schválit. Nejtěžší je tedy dosáhnout toho “WOW efektu”, kdy se přesně trefíte do představy nevěsty a kdy si každý řekne, že lepší už to být nemohlo.

"Nejčastějším extrémem je přání nevěsty nemít nic víc než řasenku," říká Hana Čihánková, make-up artist & hair stylistJaké trendy aktuálně frčí, pokud jde o svatební make up?

Svatební líčení není oblast, kde by se trendy radikálně měnily z roku na rok. Je to dáno především tím, že make-up by měl dotáhnout a podpořit celkový vzhled, ale málokdy hraje hlavní roli. Ke slovu se tak dostávají především všechny tóny hnědé a šedé, s jejichž pomocí lze vytvořit „nude look“, ale i různé intenzity klasických kouřovek, které jsou stále oblíbené. Tuto klasiku často doplňují umělé řasy, které jsou vždy dobrou volbou, protože opticky otevřou oči. Ale pozor, i umělé řasy musí vypadat přirozeně, nikoliv jako smetáky nasazené na oči.  Nevhodné jsou i různé kamínky na řasách, které působí kýčovitě a na fotkách připomínají spíš smítko. Zemité barvy doplňují odstíny růžové, broskvové a jahodové v případě rtů. Definitivně už odzvonilo barevným stínům jako modrá či zelená v zářivých tónech, na ústupu je i růžová. Totéž se týká perleťových rtěnek.

"Nejčastějším extrémem je přání nevěsty nemít nic víc než řasenku," říká Hana Čihánková, make-up artist & hair stylist Převládá tedy přirozenost či extravagance?

Stále převládá spíše přirozené líčení, což je dáno především tím, že české ženy nejsou příliš odvážné ani v běžném líčení. Velkou radost mi ale dělá čím dál větší počet nevěst, které se nebojí výrazných rtěnek (i když je to pořád menšina), které umí navodit fantastický retro look nebo iluzi klasických hollywoodských hvězd. Trendem letošní sezony je odstín marsala, který se objevoval i na rtech a navozoval atmosféru 20.let.

A co červená rtěnka? Ano nebo ne?

Jednoznačně ano!  Je sexy, ženská a hlavně velmi fotogenická. Ovšem pozor, klíčový je výběr správného odstínu červené – pokud jste studený typ, volte malinové tóny červené, pokud vám sluší spíš teplé barvy, sáhněte po cihlově laděném odstínu. Červené rty je také třeba správně sladit s celkovým stylem svatby, především s barvou květin a doplňků.

Měla některá Vaše nevěsta hodně specifické a netradiční přání pro svůj svatební make-up?

České ženy jsou v líčení spíše konzervativní, takže žádný skutečný extrém jsem nezažila. Nejčastějším extrémem je přání nevěsty nemít nic víc než řasenku, na kterou je zvyklá.

Jaké líčení poradíte nevěstě, která chce být téměř “nenalíčená”, ale přitom dostatečně nalíčená pro svatební focení?

Splnit tyto požadavky je tak trochu úkol pro chytrou horákyni, protože fotografie pohltí cca 30-40% z intenzity make-upu a velmi těžko se tedy dosahuje nude looku, který je ovšem dostatečně výrazný pro fotky. Mnoho žen obdivuje fotky z reklam na krémy a jiné produkty, kde se většinou nahé líčení používá, ale při tom se neuvědomují, že focení detailního portrétu je zcela jiná záležitost než svatba, kde jste v exteriéru a také mnohem více z dálky. Pěkného kompromisu se dá dosáhnout použitím lehkých matných stínů, zvýrazněním linie oka neviditelnou linkou na vnitřní vrchní hraně oka spolu s nalepením velmi přirozených řas, které pouze zahustí vlastní délku. Důležité je také dokonale upravit obočí, které opticky orámuje oko a upoutá k němu pozornost.

..

"Nejčastějším extrémem je přání nevěsty nemít nic víc než řasenku," říká Hana Čihánková, make-up artist & hair stylistNabízíte i refresh líčení či celodenní svatební servis – pro jaké nevěsty jsou tyto služby určeny především a co všechno to obnáší?

Ano, nabízím obojí – služby tohoto typu jsou čím dál více žádané. Ideální je doličování spojit i s drobnou opravou vlasů, aby vše bylo kompletní. Refresh  líčení je vhodný pro každou nevěstu, protože make-up je během dne vystaven extrémní zátěži (zejména během letních dnů), ale pokud jste majitelkou mastné či velmi problematické pleti, tak to platí dvojnásob. Refresh se dá využít i pro změnu intenzity make-upu, kdy například na večerní party vyměníte růžovou rtěnku za červenou. Pro celodenní asistenci platí v podstatě totéž, ale vizážistka je vám i vašim hostům k dispozici celý den a neustále hlídá, aby vše vypadalo perfektně. Asistence se vyplatí především při focení, kdy vizážistka může kontrolovat věci, na které fotograf nemá čas (srovnané šaty, poletující vlasy, rtěnku na tváři ženicha atd.) a následně opravit vzniklé škody.

The Wedding Post děkuje za rozhovor a přeje mnoho spokojených nevěst!


KONTAKT: Hana Čihánková, web, facebook, e-mail

FOTOGRAFIE: Wedding photography by Kamil & Simona a PSKS Photo, makeup&hair: Hana ČihánkováJak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

The Wedding Post