Svatba

Novodobé tradice a zvyky

Novodobé tradice a zvyky

Svatební zvyky a tradice patří odjakživa ke každé svatbě. V dnešní uvolněné a svobodné době si může každý pár určit, co na své svatbě chce a co ne. Stále více se na svatbách rovněž setkáváme s prolínáním českých a světových tradic. Některé u nás dokonce natolik zdomácněly, že již téměř nevnímáme, že nejsou původně české. Například takové házení kyticí či rozlučka se svobodou. A jaké další tradice se u nás postupně zabydlují?

Vypouštění svatebních holubů

Jedním z novodobých svatebních rituálů je právě vypouštění svatebních holoubků. Svatební holubi mají symbolizovat štěstí, lásku a mír přinášející do novomanželského života. Novomanželé jim darují svobodu, kterou sňatkem pomyslně Novodobé tradice a zvykyztratili. Svatební holubi se vypouštějí po obřadu. Existuje celá řada společností nabízejících půjčení svatebních poštovních bílých holubů. Podmínkou však je, že se mohou vypouštět pouze za příznivého počasí. Dva bílí holoubci i s ozdobnou klecí vás přijdou na přibližně 500 – 1500 Kč.

Lampiony štěstí

Dalším stále oblíbenějším zvykem jsou lampiony štěstí. Svatební hosté i novomanželé napíší na lampiony svá přání a večer rozsvícené lampiony hromadně pouští. Jde o dokonalou romantickou podívanou. Na trhu jsou k dostání i plovoucí lampiony, které jsou vhodné v případě, že se svatební hostina koná blízko jakéhokoli vodního toku.

Svatební noviny

Zvyk, který se na svatbách také čím dál více zabydluje, je vytvoření originálních svatebních novin. Přímo novomanželé nebo svědci či blízcí přátelé mohou připravit na svatební den takzvané svatební noviny, které během svatební hostiny Novodobé tradice a zvykyrozdají svatebním hostům. Stejně tak mohou být připravené i na svatební tabuli a zabaví tak hosty, než se dočkají svatebního menu. V novinách se mohou objevit fotky, informace o novomanželech, o jejich seznámení, či o žádosti o ruku. Oblíbené rovněž bývají kvízy, které vám prozradí, jak dobře znáte nevěstu s ženichem.

Zvyků, tradic a rituálů je po celém světě samozřejmě mnohem více, a je proto jen na vás, které do svého svatebního programu zařadíte. Nenechte se zviklat babičkou, která za každou cenu chce, abyste měli na oběd tradiční svíčkovou, přestože ani jeden z vás nemá svíčkovou rád. Je to váš den.


Foto: Pixabay, Stocksnap

O autorovi

The Wedding Post