Svatba

Slůvko “ANO” a začátek nezbytné byrokracie

Slůvko “ANO” a začátek nezbytné byrokracie

Řekli jste si své “ANO”, užili svatební hostinu a protancovali svatební noc? Možná si myslíte, že předsvatební shon a svatební stres máte za sebou a teď už si budete jen užívat klidnou svatební cestu, relaxování, odpočinek a krásný manželský život. Ovšem zde vás ve vašem snění na moment zarazíme, nebude to jen tak. Respektive u muže se toho příliš nezmění, zato ženu čeká obíhání po úřadech a nekonečné papírování. Pojďme to ale vzít pěkně popořádku.

Základní doklady

Od roku 2012 je v novém občanském průkazu rodinný stav považován za nepovinný údaj, a proto je jen na vás, zda jej uvedete nebo ne. Muž, který má vydaný občanský průkaz po tomto datu a nepřeje si mít uveden rodinný stav, Slůvko “ANO” a začátek nezbytné byrokracienemusí nic vyřizovat a má to naprosto jednoduché. Výjimkou by byla pouze situace, kdy by muž měnil své trvalé bydliště či příjemní. Pokud má ale občanský průkaz starší, musí si zažádat o vydání nového občanského pasu, ale tímto jeho veškeré trápení po úřadech končí. Ovšem ženy to mají malinko náročnější. Většina žen přijímá nové příjmení, a tím pádem musí měnit veškeré doklady.

Na které instituce nezapomenout?

Kolečko po úřadech začíná vyřízením nového občanského průkazu, následuje pas a řidičský průkaz. Nové příjmení a případné bydliště musí ženy ale nahlásit i v zaměstnání nebo zdravotní pojišťovně. Pokud navíc žena podniká, je její povinností informovat rovněž státní správu sociálního zabezpečení, finanční a živnostenský úřad. Jestliže vlastníte nějakou nemovitost, nezapomeňte ani na katastrální úřad. Samozřejmě navštivte také banku, kde máte svůj účet.

Nezbytné dokumenty

Na úřadech pro vyřízení dokumentů s sebou musíte mít oddací list, který vydává do 14 dnů příslušná matrika. Problém může nastat v případě, že se hned po svatebním obřadu chystáte odletět na svatební cestu. Letenky i ubytování si zařiďte na rodné příjmení a se zařizováním dokumentů začněte až po návratu z líbánek, vyhnete se tak případným komplikacím. Pas je totiž platný ještě tři měsíce ode dne, kdy došlo ke změně příjmení z důvodů uzavření manželství.

Doufáme, že jsme vás před svatbou příliš nevystresovali a těšíte se jak na svatební obřad, líbánky, tak především na spokojené manželství.


Foto: Pixabay, Stocksnap

O autorovi

The Wedding Post