Inspirace

Svatební žaket – pravidla, jak jej nosit

Svatební žaket - pravidla, jak jej nosit

Svatební žaket - pravidla, jak jej nositSvatební žaket je pro mnohé muže naprostým tabu. Někteří ví, o jaký typ obleku se jedná, jiní tápají i v tomto případě. Není se čemu divit, příležitostí, kam si obléci tento slavnostní oblek je stále méně a méně, a většinou se s ním setkáváme jen ve filmech. Jednou ze skvělých příležitostí ale může být například svatba – i to má ovšem svá pravidla.

Žaket je bezesporu slavnostním oděvem. Pokud plánujete svatbu o více než 30 hostech, není problém, aby si ženich oblékl žaket. Nicméně by k němu měla být vhodně oblečená i nevěsta, které by například neměla chybět dlouhá vlečka či svatební závoj. Mnozí snoubenci se mylně domnívají, že nejslavnostnějším a nejformálnějším typem oblečení je smoking – v tom mají samozřejmě pravdu. Nicméně smoking se dle pravidel etikety obléká až po 19. hodině. Pokud se vaše svatba odehrává běžně během dne, vsaďte na žaket, který je považovaný za denní formální oděv.

Co je žaket?

Svatební žaket - pravidla, jak jej nositŽaket se skládá z několika dílů, které tvoří celek slavnostního oděvu, a to nejčastěji v černé nebo antracitové barvě. Základem je vždy dlouhé sako s plnými přednicemi a šikmo střiženými šosy. Typické jsou špičaté klopy a zapínání na jeden knoflík. K žaketu neodmyslitelně patří šedá nebo béžová vesta a světlá košile. Co se týče kalhot, ty mohou být proužkované. U žaketu zapomeňte na oblíbený motýlek – hodí se buď plastrón nebo stříbrošedá kravata. K žaketu se můžete rozšoupnout, i co se týče dalších doplňků v podobě rukavic, černého (bílé rukavice) nebo šedého cylindru (šedé rukavice) či vycházkové hole. Tyto doplňky si ovšem nezapomeňte během svatebního obřadu odložit, abyste se nedopustili nepříjemného faux pas. Pokud jde o obuv, klasikou jsou černé boty. 

Žaket a pravidla

Už jsme nastínili, že žaket je vhodný pro každou větší svatbu, která se ponese ve formálnějším duchu. Pokud se ovšem ženich rozhodne pro žaket, měli by jeho volbu respektovat kromě nevěsty také nejbližší pánové, jako je otec nevěsty a otec ženicha i svědci. Popřípadě by o tomto dress codu měli být informováni i další důležití hosté. A abychom nezapomněli na poslední detaily, pozor si dejte i u pózování při svatebním focení. V případě žaketu je totiž důležité, abyste vycházkovou hůl i cylindr drželi v levé ruce.


Foto: Pixabay

O autorovi

The Wedding Post