Svatba

Únos nevěsty aneb kontroverzní tradice

Únos nevěsty aneb kontroverzní tradice

Svatba, to je taktéž mnoho tradic a zvyků. Kromě klasických, jako je první tanec novomanželů, krájení svatebního dortu či rozbíjení talíře, se tu sem tam najde i zvyk, který není jen tak na každé veselce nebo nepatří mezi nejpopulárnější. Řeč je o únosu nevěsty, který ne vždy sklízí jen kladné reakce…

Únos nevěsty aneb kontroverzní tradicePočátek tradice

Možná budete překvapení, ale tato tradice se k nám dostala z Balkánu, kde rozhodně nepředstavovala zpestření svatebního veselí. Ženy totiž byly dříve unášeny proto, aby vynuceně uzavřely sňatek v rámci jiného kmene. V některých případech byl takový únos dokonce domluvený dopředu.

Dnešní zvyk

V dnešní době se nevěsta nejčastěji unáší v podvečerních hodinách, a to buď velice nenápadně anebo naopak tak, aby únosci pobavili i svatební hosty. Únos nevěsty by měl být dopředu dobře promyšlený. Nevěsta je nejčastěji unesena do nejbližšího pohostinství, kde únosci čekají na ženicha a výkupné v podobě zaplacení účtu za občerstvení. Bohužel se ale někdy stává, že si ženich únosu nevěsty nevšimne a užívá si i nadále svatebního veselí. V takovém případě by jej měl někdo na únos jeho milé upozornit.

Neznámé místo

Další případ nepovedeného únosu je takový, že je nevěsta ukryta na místě, které ženich nezná. Dlouhé hledání a svatba bez novomanželů může svatbu pěkně zkazit a svatební hosty nudit. Manželka je zároveň naštvaná, že ji její manžel nehledá.

Skryté nebezpečí

S únosem nevěsty pak souvisí ještě jedno číhající nebezpečí v podobě veselých řidičů – pamatujte, že tato zábava není zábavou, pokud nemáte alespoň jednoho střízlivého řidiče.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

The Wedding Post