Svatba

Jak usadit hosty aneb svatební zasedací pořádek

Jak usadit hosty aneb svatební zasedací pořádek

Jedním z nejsložitějších úkolů pro snoubence je rozhodnout, jak bude vypadat zasedací pořádek. Jedna věc je, jak by správně měli svatebčané podle etikety sedět, druhá věc ovšem je, zdali takové rozsazení nevyvolá nějaké pozdvižení. Proto se dnes podíváme, jaké mají snoubenci možnosti v rozložení stolů a rozsazení hostů.

Rozestavení stolů

Nejčastěji bývají stoly na svatební hostině do tvaru písmene “T”, “U” nebo “I”. Rovněž ale mohou snoubenci s rodiči a Jak usadit hosty aneb svatební zasedací pořádeksvědky sedět u jednoho podélného stolu a ostatní svatebčané u kulatých stolů. Neexistují pravidla pro rozložení stolů, vždy záleží na dispozici místnosti a počtu svatebních hostů. Alespoň tak v tomto ohledu mají budoucí novomanželé volnou ruku. Se zasedacím pořádkem je to ovšem už horší.

Pravidla etikety

Podle etikety by měl zasedací pořádek dodržovat přísná pravidla. Konkrétně na nejčestnějším místě, a to většinou v čele, sedí ženich a po jeho pravici usedá nevěsta. Zatímco vedle nevěsty z druhé strany sedí ženichův otec, ženichova matka a svědek, vedle ženicha by měla sedět nevěstina matka, nevěstin otec a svědek. V dnešní době se už ale poměrně často setkáme s tím, že vedle ženicha sedí jeho rodiče a vedle nevěsty zase její. Vždy záleží samozřejmě na snoubencích, pro co se rozhodnou.

Není host jako host

Jakmile máte vyřešený zasedací pořádek hlavního stolu, pokračujte s dalšími svatebními hosty. Vždy začínejte od těch Jak usadit hosty aneb svatební zasedací pořádeknejdůležitějších a nejbližších. Bývá zvykem, že se střídá muž se ženou. Páry by přitom neměly být posazeny vedle sebe, aby se všichni navzájem seznamovali. Ovšem toto pravidlo se většinou nedodržuje a pro svatebčany je určitě příjemnější, když sedí alespoň vedle svého partnera.

Náročný úkol

Nevěsta i ženich by měli dobře zhodnotit, koho vedle sebe mohou posadit a koho ne tak, aby nedošlo ke zbytečným konfliktům. Mládež většinou sedí pohromadě na konci stolu či mají svůj stůl jen pro sebe  Sestavit zasedací pořád na svatbě je poměrně složitý úkol a pamatujte, že ne každému můžete vyjít vstříc. Vaši svatební hosté se však zaručeně vynasnaží, aby vám váš krásný velký den nezkazili.


Foto: Pixabay, Stocksnap

O autorovi

The Wedding Post