Interview

Rozhovor s Josefem Klírem, předním českým návrhářem

Rozhovor s Josefem Klírem, předním českým návrhářem

Josef Klír, přední český návrhář, který svou profesionální kariéru odstartoval po vítězství v soutěži “Mladý módní tvůrce” roku 1988. Mezi známé osobnosti, s nimiž spolupracoval či stále spolupracuje, patří například Tereza Černochová, Lucie Bílá, Ilona Csáková a mnoho dalších. V roce 1999 otevřel v Praze vlastní ateliér – vzniká značka Josef Klír definitely in! a JKJ označení džínové módy a doplňků. Rok 2006 byl ve znamení debutu na newoyrském týdnu módy. O tom, jak se ale Josef Klír dostal k svatebním šatům, se dočtete již v samotném rozhovoru…

Rozhovor s Josefem Klírem, předním českým návrhářemJste jedním z nejznámějších a nejvýraznějších českých návrhářů. Vyhrál jste dvakrát titul “svatební šaty roku”. Jak jste se vlastně dostal k navrhování právě svatebních šatů?

V roce 2002 jsem byl osloven k účasti na soutěži Svatební šaty roku a tak to vše kolem “svatebek” začalo. Soutěž jsem vyhrál a do povědomí veřejnosti se dostal i jako návrhář svatebních šatů.

Kolik jste jich za svou návrhářskou kariéru již vytvořil?

Hodně…:) To je první odpověď, co mne napadne…po množství šatů, které se zrodily mýma rukama. Za zmínku však určitě stojí autorská přehlídka svatebních šatů, na které byla k vidění nevěsta “KOMTESA”, “GEJŠA”, nevěsta “MANAGERKA”… a taky i “nevěsta na útěku”.:)

Šití šatů na zakázku se dříve týkalo spíše jen pár vyvolených. Většina nevěst zašla do salónu, kde si z množství převážně zahraničních kolekcí vybrala ty své. Dá se dnes říct, že se pomalu začínají vracet k šatům na míru? Co se změnilo? 

Já jsem spíš názoru, že šití šatů na zakázku se dříve týkalo většiny. Až několik let nazpátky zaplavil trh “boom” půjčoven šatů… Z lidí se celkově vytratil pocit, že svatební šaty jsou něco jedinečného, že by to měl být klenot, který se třeba i dědí z matky na dceru.

Většina nevěst má přesnou představu o tom, jak by jejich svatební šaty měly vypadat. Vy jste návrhář a snažíte se vytvořit šaty, do kterých dáte i něco z vás. Jak se hledá kompromis, aby byly obě strany spokojené?

Vše je o vzájemné komunikaci…je to tak trochu psychologie – hra. Je to cesta správně kladených otázek, díky kterým se propracujeme společně s nevěstou ke splnění jejího snu. Přece jenom je to  pro každou budoucí nevěstu den D a ten by měl být takřka perfektní. Postupně dolaďujeme boty, doplňky, kompletní styling, ke kterému samozřejmě patří i kytice. Jak praví naše svatební motto: “každá nevěsta má svůj sen…svůj příběh”.

Šaty, které se šijí na zakázku, jsou dlouhou dobu “rozpracované”. Nevidíte někdy ve tvářích klientek  výraz s obavami, jak vlastně jejich svatební šaty budou ve finále vypadat?

Nemyslím si, že by v průběhu tvorby šatů vznikaly jakékoliv obavy. Naopak s každou další návštěvou má sama nevěsta možnost vidět posun, jak bude v den D vypadat. Je také důležité, aby vzájemná komunikace a důvěra pomohly při každé zkoušce obavy, které jste zmínila, proměnit v pocit jistoty.

Rozhovor s Josefem Klírem, předním českým návrhářemMohl byste nám poodkrýt tajemství, jak vůbec takový proces zhotovení šatů probíhá a co vše obnáší?

To je spíš na samostatný článek o vzniku šatů… anebo si stáhněte mobilní aplikaci JKJ, kde najdete informace o počtu zkoušek, měření a také ceník zakázkového krejčovství Josef Klír.

A jak dlouho před svatbou by k Vám měla budoucí nevěsta přijít? 

Nejdůležitějším “faktorem”, který ovlivňuje čas vzniku šatů, je materiál. Pokud ho máme skladem, tak dokážeme dělat zázraky a šaty jsou za měsíc hotové…:) Doporučuji však 2 až 3 měsíce předem.

Máme tu podzim, čas módních přehlídek a představování nových kolekcí. Jaké trendy budou vládnout mezi svatebními šaty? 

Nejsem trendový návrhář a vždy jsem se prezentoval originální a osobitou tvorbou. Jak jsem již zmínil, zastávám názor, že každá nevěsta má svůj sen. Některá touží být princeznou, jiná se chce vdávat v kalhotovém kostýmku. Je to jejich velký den, tak proč něco diktovat či držet se nějakých trendů…

Myslíte si, že existují šaty/střih šatů, které nikdy nevyjdou z módy?

Komerční odpověď by byla asi malé černé…otevřeně si ale myslím, že dnes je módní opravdu vše. Důležitý je styl a originalita. Pro mě byla vždy důležitá osobitost zákazníka, díky čemuž jsme vždy vytvořili nadčasové “hadříky”.

Na závěr, prozradíte nám Vaše plány do budoucna? Na čem právě pracujete?

Aktuálně dokončuji zakázky pro V.J., D., V.H., J.V. a P. 🙂 A plány? Dál dělat práci, která mne baví a naplňuje, a je jen na zákaznících jestli se mé plány a touhy naplní…pokud budou oni, budu i já:)

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Rozhovor s Josefem Klírem, předním českým návrhářem

Kontakt:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

The Wedding Post