Inzerce

Ceny bytů v Českých Budějovicích loni stouply v průměru na 56 tisíc Kč/m2. Zdražování však s rokem 2021 neskončilo

Ceny bytů v Českých Budějovicích loni stouply v průměru na 56 tisíc Kč/m2. Zdražování však s rokem 2021 neskončilo
Napsal angelo

Zajímáte se o byty v Českých Budějovicích? Rádi byste si nějaký pořídili? Pak jste zřejmě zaznamenali, jak vysoko v posledních letech vystoupaly ceny zdejších nemovitostí. Nejsou tak extrémní jako třeba v Praze nebo v Brně, to samozřejmě ne. Nicméně fakt, že se tu metr čtvereční v průměru prodává už za 56 000 Kč, je jistě pro řadu lidí, kteří by se v tomto největším jihočeském městě chtěli usadit, nepříjemným překvapením. Pokud o koupi některého ze zdejších bytů vážně uvažujete, můžete se dnes spolu s námi podívat, jaká je v Budějovicích nabídka. Nezapomeneme si posvítit na hlavní příčiny enormního zdražování rezidenčních nemovitostí a také se pokusíme nahlédnout do blízké budoucnosti, abychom zjistili, jaká je pravděpodobnost dalšího růstu cen.

O byty v Českých Budějovicích je značný zájem

Pokud o metropoli Jihočeského kraje něco víte, asi vás nijak nezaskočí informace o tom, jak je město atraktivní. A to nejen pro stávající obyvatele, ale také pro nově příchozí. Poptávka po nemovitostech určených k bydlení je tedy logicky vysoká. S trochou nadsázky lze říci, že lidé navzdory vysokým cenám nakupují „jako smyslů zbavení“. Realitní kanceláře mají napilno. A přestože je nabídka momentálně vcelku solidní a čítá více než 200 volných bytů a rodinných domů, další výstavbu chystají soukromí investoři i město. Jistě tuší, že značný zájem o vlastní střechu nad hlavou jen tak brzy neopadne a byty nezůstanou dlouho prázdné. Možná vás bude zajímat, že zhruba 90 % aktuální nabídky tvoří právě byty a to převážně panelové. Rodinných domů je k dispozici výrazně méně, což ale není zase tak výjimečné. S podobnou situací se setkáte v podstatě ve všech našich městech. Venkov, to je pochopitelně něco jiného.

Výběr z aktuální nabídky bytů v Českých Budějovicích

DispozicePodlahová plocha (m2)PopisAdresaCena v Kč
1+kk34panel, družstevníLabská2 599 000
2+kk47os. vlastnictví, panelK. Štěcha3 390 000
2+169os. vlastnictví, panelK. Šafáře3 750 000
2+160cihla, os. vlastnictvíNemanice4 200 000
3+182os. vlastnictví, panelPlzeňská4 500 000

 

 

Poptávka je extrémní

Máte-li hlouběji do kapsy a koupě bytu by vás mohla finančně vyčerpat, jistě se budete ptát po příčinách vysokých cen. Tím spíše, pokud se neobejdete bez hypotéky. Odpovědět na vaši otázku přitom nedá mnoho práce. Hlavní hnací silou, která žene ceny tuzemských nemovitostí vzhůru, je extrémní poptávka. Vlastnické bydlení má v našich končinách nebývalou tradici. Dům nebo byt jsou zkrátka životní jistotou a nezřídka také symbolem společenského statutu. Touha po jejich vlastnictví je tedy více méně přirozená. Když k této „běžné“ poptávce, která je u nás sama o sobě velice silná, připočtete aktuální investiční horečku zapříčiněnou „covidovou“ krizí a rostoucí inflací, není divu, že nabídka rezidenčních nemovitostí nestačí. A když je něčeho málo a lidé po tom prahnou, výsledkem je vysoká cena. V souvislosti s tím se samozřejmě nabízí další otázka. Proč se podstatně více nestaví?

Stavět by se mělo, ale…

Jistě, budovat by se mělo mnohem víc. A není pochyb o tom, že by zejména velké developerské projekty o desítkách či stovkách bytů dříve či později hlad po bydlení dovedly uspokojit. Spolu s tím by také zmizel hlavní důvod cenového růstu. Rozsáhlejší výstavbě však brání zejména jeden dobře známý a dlouhodobě kritizovaný faktor. Jaký? Je to byrokracie spojená s povolováním staveb, která v našich podmínkách nabobtnala do obludných rozměrů. Získat potřebná razítka je u nás složitější než v celé řadě států tzv. třetího světa. Velká očekávání, která v loňském roce přinesl nový stavební zákon, se však jen tak brzy nenaplní. Změna pravidel se totiž zdá být značně nedokonalá a dojde zřejmě k dodatečným úpravám. Případné přepracování zákona a tedy i odklad jeho platnosti jsou nepříjemnou komplikací. Realizace bytových projektů zůstane alespoň prozatím „během na dlouhou trať“. Což je ostatně jeden z důvodů toho, proč mnozí z analytiků předpovídají zdražování nemovitostí i pro letošní rok. Nejde však bohužel o jediný problém, který může posouvat cenovou hladinu bytů k novým metám.

Drahé materiály „boří“ rozpočty

Další problém, kterým výstavba v České republice trpí, je podstatně novějšího data než zmíněná byrokracie. Objevil se totiž teprve v loňském roce a to v souvislosti s pandemickou krizí. Jde o drahé stavební materiály. Možná jste si všimli, kolik nedokončených rodinných domů je poslední dobou k vidění. Ve většině případů je hlavním důvodem toho, že majitel stavbu pozastavil, právě cenově nedostupný materiál. Zdražení je tak citelné, že může původní rozpočet zvednout v lepším případě o stovky tisíc, v horším pak i o více než milion. Kdo nemá dostatečné rezervy, je v pasti. Podstatně dražší materiály budou jistě nuceni do svých ceníků promítnout také developeři a lze proto očekávat, že se ceny nových bytů znovu zvýší. Abychom ale nekončili v příliš pesimistickém duchu, musíme přiznat, že se nejspíše přece jen rýsuje alespoň jedna věc, která poptávku po nemovitostech trochu přibrzdí a může tak na ceny působit opačně. Jde o hypotéky.

Vyšší úroky zmírní poptávku

Jak známo, ČNB ve snaze krotit inflaci nedávno už poněkolikáté přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. Tento krok samozřejmě ovlivňuje úročení hypotečních úvěrů, s jejichž pomocí tisíce našich spoluobčanů financují svůj sen o vlastním bydlení. Vyšší úroky však mohou půjčku citelně prodražit a mnoho zájemců na ni buď nedosáhne nebo si svůj záměr zkrátka rozmyslí. To je nyní zřejmě jediný faktor, který snad přispěje k ochlazení poptávky a tím také zmírní tlak na další růst cen tuzemských nemovitostí. Levnější byty však v roce 2022 nečekejte! Ani V Českých Budějovicích, ani jinde v republice.

Jak velký byt by vyhovoval vašim potřebám? A máte něco proti dříve opovrhovaným panelákům, kterých je v Budějovicích k mání celkem dost, nebo podobnými předsudky netrpíte?

O autorovi

angelo