Inzerce

Nespoléhejte na náhodu. Včasné a pravidelné antigenní testy vám pomohou odhalit vir v těle

Přestože v posledních dnech dochází k uvolňování omezení v důsledku epidemie koronaviru a například ve firmách už nebude zapotřebí se testovat, vir zde stále je ve velkém rozsahu, tudíž existuje určitá pravděpodobnost, že se s ním setkáte. Abyste jeho přítomnost v těle podchytili ve správný okamžik a mohli tak zareagovat, je dobré si provádět antigenní testy, a to klidně doma.

Účinnost antigenních testů

Antigenní testy jsou ideální ve chvíli, kdy máte nějaké příznaky. Odborníci uvádějí, že jsou nejúčinnější tehdy, když se nákaza již rozvíjí, případně je na vrcholu. Přestože antigenní testy nikdy nejsou stoprocentní, dokážou detekovat s poměrně značnou přesností, zda jste byli viru vystaveni a máte jej aktuálně v těle.

Cena a způsob použití

Antigenní testy dnes vyjdou na pár korun, takže vás rozhodně nijak finančně nezruinuje, pakliže si koupíte celou sadu a budete si test provádět pravidelně, třeba dvakrát až třikrát týdně.

Moderní varianty těchto testovacích sad jsou velmi snadno použitelné. Obvykle stačí jen zasunout tyčinku do přední části nosu, poté ji vložit do testovací kazety dle návodu a vyčkat několik minut, než se ukáže výsledek. Takzvané rapid testy se vyhodnocují už po zhruba 10 minutách, u ostatních si pak musíte počkat na výsledek kolem 20 – 30 minut. Není to tudíž nijak omezující záležitostí. Stačí, když si testování provedete například ráno před tím, než plánujete odcházet do zaměstnání.

Co dělat, když vám vyjde pozitivní výsledek?

Při výběru antigenních testů si hlídejte to, zda jsou vhodné pro domácí použití, nebo jsou určené pouze pro odborné vyšetření. Jakmile zjistíte pozitivitu, je dobré test pro jistotu opakovat, protože může dojít k takzvané falešně pozitivnímu výsledku. Je-li i opakovaný antigenní test shodný a potvrzuje přítomnost nákazy v organismu, měli byste záležitost neprodleně řešit s odborníky. Nyní už nebudou ani vyžadovány karantény, přesto byste v zájmu ochrany svého okolí měli maximálně omezit kontakty a vydat se do dobrovolné izolace, ačkoliv třeba nemáte žádné významné příznaky onemocnění.

O autorovi

angelo