Blog Inzerce

Oslavujeme manželství, aneb proč do toho praštit

Oslavujeme manželství, aneb proč do toho praštit
Napsal angelo

Zamilovat se je krásný pocit. Nejen proto si to připomínáme i na svátek sv. Valentýna. Hodná oslavy by však měla být i hlubší pouta, ke kterým se ve vztahu musí dva často přes překážky dopracovat a která bývají zpečetěna manželským svazkem.

Věděli jste, že v neděli 9. 2. 2020 slavíme světový den manželství? Jaký má vlastně svatba význam a proč stojí za to sňatek uzavírat se podíváme s Monikou z kuchyňských studií Gorenje v Jihlavě.


Proč říct své „ANO“

Na lásku nepotřebujeme papír. Tak argumentují ti, kteří se manželskému svazku vyhýbají – bojí se závazku, nejsou na něj připraveni, nebo jsou zarputilými odpůrci byrokracie. V dnešní době jsou běžné tzv. „tekuté vztahy“, kdy se páry nechtějí vázat a chtějí mít neustále zadní vrátka pro případ, že by to s partnerem začalo skřípat. Na druhou stranu však mladých párů vstupujících do manželského svazku postupně opět přibývá.

Ať už manželství plánujete nebo ho bojkotujete, stojí za to vědět, proč je takové oficiální „okroužkování“ pro páry výhodné.

  • Potvrzení lásky

Váš vztah postupuje do vyššího levelu. Druhému dáváte najevo, že berete vztah vážně a hodláte s ním strávit život nebo alespoň jeho velkou část. Dospěli jste do bodu, kdy už spolu nechcete chodit jenom po procházkách za ruku, ale chcete být tým a tvořit společné hodnoty. Už není tak lehké ze vztahu odejít, na druhou stranu však, pokud vám druhý řekne své „ano“, mělo by to být potvrzení, že ani nikam utíkat nechce.

  • Založení rodiny

Většina lidí uvažuje o sňatku ve chvíli, kdy se rozhodnou založit rodinu nebo když chtějí budovat bydlení. Společné hnízdo si žádá společné jméno. Abyste mohli tvořit rodinu, je dobré, aby instituce a druzí věděli, že k sobě patříte.

  • Závazek i jistota

Manželství je závazek, ale zároveň by to měla být určitá jistota, že ponesete společné břímě, že o sebe budete s partnerem vzájemně pečovat a podržíte se, když bude potřeba. Ve zdraví i v nemoci, v dobrém i zlém. Závazek by to měl být i na úrovni každodenních povinností – třeba, že žena nakrmí hladové krky a muž se zase postará, aby bylo z čeho a kde vařit.

Výhodou manželství je také to, že když nastane větší zdravotní problém, lékaři vám jako rodinnému příslušníkovi sdělí zdravotní stav partnera. Navíc je dokázané, že pocit jistoty a blízkosti, který budete mít ve společném svazku, vám také může dopomoci k dožití vyššího věku.

Oslavujeme manželství, aneb proč do toho praštit

  • Ekonomické výhody

Z praktického hlediska máte díky vstupu do manželství výhodnější daně, můžete si například uplatnit slevu na manžela/ku. Další výhodou je, že snáze získáte úvěr, takže se vyplatí uzavřít manželství před tím, než začnete stavět dům.

V neposlední řadě po smrti partnera můžete dědit jeho majetek nebo za něj dále pobírat důchod. Obzvlášť při nečekaných životních událostech je tato výhoda k nezaplacení, protože rodina, která utrpí takovou ztrátu, může mít alespoň jistotu v tom, že danou situaci finančně zvládne.

Co když to nevyjde

Strašákem je případný rozvod nebo dluhy, které pokud nadělá manžel/ka, budou i vaše. Je tedy důležité si správně vybrat a do svatby se nehnat ještě v době, kdy máte růžové brýle a nevíte o partnerovi všechno. I pochyby se však dají ošetřit předmanželskou smlouvou.

Téměř každé manželství občas projde určitou krizí. Abyste takovým obdobím předešli, nepřestávejte ani po svatbě o vztah pečovat. Dělejte si vzájemně radost, mějte společné sny a plány. Neberte partnera jako samozřejmost, ale oceňujte i maličkosti, které pro vás nezištně dělá. Dopřejte mu svobodu, ale nezapomínejte na kvalitně strávený společný čas, ať už při práci na zahradě nebo v divadle.

Jak světový den manželství oslavit?

Jelikož je manželství krásným aktem a zpečetěním hluboké lásky a vzájemné podpory, mělo by se oslavovat každý den. Můžete ho uctít třeba symbolickým přípitkem nebo přípravou večeře ve společné kuchyni. Hezkým nápadem na světový den manželství je i připomenutí si vašeho svatebního dne. Vyrazte na místo, kde jste si vyměnili prstýnky a řekněte si znovu, co vás k tomu vedlo a co na druhém milujete.

Oslavujeme manželství, aneb proč do toho praštit

O autorovi

angelo