Inzerce

Ušijte si vlastní ložní povlečení!

Nejste spokojeni s nabídkou trhu s ložním povlečením? Tak si ho sami ušijte. Není to nic těžkého.
Vlastnoručně ušité ložní povlečení rozhodně má něco do sebe. V první řadě bude o poznání levnější, než povlečení, které najdete v obchodech. Vybrat si navíc budete moci jeho barvu i materiál.

Bez čeho se při šití neobejdete?

Základem je samozřejmě šicí stroj, postačí vám i ten jednoduchý pro začátečníky, který pořídíte do tisíce korun. Pokud však šití berete vážně, investujte raději do nějakého pokročilejšího modelu. Další nezbytností bude látka, z níž své ložní povlečení ušijete. Vaše cesta povede buď do kamenné galanterie, nebo budete vybírat na internetu. Krásné a cenově dostupné látky stejně jako dekorace a další nezbytnosti pro švadlenky seženete například na e-shopu mikaton.cz.

Jakou látku pro ložní povlečení?

V nabídce najdete látky bavlněné (přírodní) i saténové (syntetické). V obou případech na výběr máte cenově dostupné metrážové látky různých barev i dezénů. Poté, co si vyberete a objednáte svého favorita, si přeměřte lůžkoviny, které budete povlékat.

Jak změřit lůžkoviny?

Dobře si změřte délku a šířku polštáře i přikrývky. Délku vynásobte dvěma a připočtěte k ní zhruba 15 cm na švy. U polštáře budou stačit 4 cm. Šířka metráže většinou bývá jednotná, proto se jí moc zabývat nemusíte.

Přeložte, přežehlete a přišpendlete

Samotné šití ložního povlečení začněte olemováním látky. Její okraje dvakrát přeložte, přežehlete a přišpendlete. Rovné švy si zkontrolujte tak, že látku napůl přeložíte. Bude-li látka z obou stran stejně dlouhá, jste na správné cestě.

Šijeme ložní povlečení

Samotné šití už pak je jednoduché. Přišpendlené ohyby jednoduše postupně na stroji sešijete. Posledním krokem bude otočení povlaku límcem ven. A je v podstatě hotovo! Před vámi ještě bude výroba knoflíkových dírek a našití knoflíků, ale o tom se rozepíšeme v některém z příštích článků.

O autorovi

angelo