Blog Inspirace Inzerce

Základní rozdíly mezi samolepkou a razítkem na oblečení

V případě potřeby označení (převážně) dětského oblečení vítězí z řady způsobů dvě nejoblíbenější varianty. Jsou jimi samolepky a razítka na oblečení. V něčem jsou si podobné a v něčem rozdílné. V následujících řádcích si na to společně posvítíme

Vytvořit jmenovky pro děti nebyla v minulosti vůbec žádná legrace. Především to zabralo neskutečně hodně času. Tradičně se totiž oblečení označovalo zdlouhavým vyšíváním iniciálů, což znamenalo věnovat tomu několik dlouhých večerů. S fixy na textil se vytvoření jmenovky na oblečení sice výrazně zrychlilo, ale až se samolepkami přišel rychlostní průlom. Tuto rychlost posunula razítko na oblečení – textil ještě na další level.

Samolepky s razítky na textil jednoznačně spojuje:

Rychlejší a poměrně jednoduchá aplikace ve srovnání s tradičními způsoby označování oblečení. Stejně jako určitá voděodolnost a možnost praní v pračce či sušení v sušičce. Nesmíme zapomínat ani na podobné možnosti v personalizaci těchto jmenovek výrobou přesně na míru. V obou případech si u výrobce můžete vybrat přesné znění jmenovky, stejně jako upravit design podle svých preferencí – například si vybrat obrázek, který bude vedle jména či zvolit oblíbenou barvu písma. Pokud se na vytváření designu jmenovky podílíte spolu s dětmi, tuto přidanou hodnotu většina z nich zaručeně ocení.

Tímto se samolepky a razítka na textil od sebe navzájem liší:

1.   Způsob aplikace:

  • Razítko na textil: aplikace razítka na textil je tak jednoduchá, že ho zvládne kdokoliv. S minimální pomocí si své oblečení zvládne označit také tříleté děťátko. Všechno, co je při tomto způsobu vytváření jmenovek totiž potřeba je otevřít razítko odstraněním vrchního krytu a otisknout jmenovku na požadované místo na oblečení. Před prvním otiskem se doporučuje provést jeden zkušební otisk na papír. V první řadě se tím ověří kvalita razítka – hlavně tedy to, zda se nerozmazává a nedělá šmouhy a ve druhé řadě si nastavíte správné nasměrování razítka – aby nebyla například hlavou dole. A to je všechno.
  • Samolepka na oblečení: neřekli bychom sice, že je její aplikace složitá, ale o něco komplikovanější to ve srovnání s použitím razítka na oblečení je.
    • V první řadě si samolepku nemůžete nalepit kdekoli by se vám zažádalo, ale je třeba ji umístit na nylonový štítek
    • Následně se přesvědčíte o tom, že je povrch suchý, čistý a bez mastnoty
    • Opatrně odlepíte nálepku z ochranné fólie a nalepíte na žádané místo, přičemž je důležitý samotný proces lepení při kterém musíte pořádně přitlačit celou plochu nálepky, čímž se vypustí případné vzduchové bubliny, aby nálepka pořádně přilnula k povrchu.

2.   Životnost a odolnost jmenovky:

Jmenovka razítka na oblečení vydrží při běžné teplotě praní až 50 pracích cyklů ai když po 50 razech vybledne, velmi jednoduše ji oživíte novým otiskem na stejné místo. Pokud víte, že s náhradním inkoustem vám razítko vydrží na 1000 otisků, nemusíte být matematický génius, abyste si vypočítali, že tímto způsobem máte o jmenovky na celé roky postaráno.

Samolepky na oblečení se vám také neodlepí po pár vypráních. Výrobce většinou neuvádí přesná čísla, ale rovněž při šetrném způsobu praní to pár desítek pracích cyklů zaručeně vydrží. Obecně platí, že čím nižší teplota, tím delší životnost jmenovky. Nepříjemným však může být konec životnosti samolepky na oblečení, v případě, že se sama odlepí jen její část a zbytek musíte ne zcela jednoduše odstraňovat.

3. Tvůrčí aktivita s dětmi je možná pouze v jednom případě:

Aplikace razítka na textil je tak jednoduchá, že ji hravě zvládne i tříleté dítě a vysloveně si to žádá společnou tvůrčí aktivitu s dětmi, při které spolu zažijete hromadu zábavy, pohody a radosti z dobře vykonané práci.

Na druhé straně aplikace samolepky vyžaduje poněkud šikovnější a pevnější ruku, aby se předešlo nesprávnému nalepení, které by pravděpodobně vedlo k výrazně snížené životnosti jmenovky a tak možnost společné aktivity s dětmi nepřichází v úvahu.

O autorovi

angelo