Svatba

Jak obléci ženicha aneb typy obleků

Jak obléci ženicha aneb typy obleků

Jak obléci ženicha aneb typy oblekůOblečení je velmi důležitým aspektem celé svatby. Vzhledem k typu a velikosti svatby je nutné dobře zvolit šaty pro nevěstu i ženicha tak, aby vzájemně ladili a zároveň vyhověli i etiketě. Ne vždy je jednoduché se zorientovat v tom, co se může kombinovat a co ne. Stejně tak se něco jiného hodí pro malou svatbu na zámku a něco jiného pro neformálně laděnou veselku v rustikálním stylu.

Jak už jsme naznačili, kromě vkusu a etikety byste se rovněž měli řídit podle toho, jaká vaše svatba bude – malá, velká, romantická, venkovská, luxusní a podobně. A protože nevěsta to má v tomhle ohledu jednodušší, zaměříme se na ženicha. Orientujete se v tom, co je pánský oblek, jaký je rozdíl mezi žaketem a smokingem, nebo kdy se obléká frak?

Společenský oblek

Jak obléci ženicha aneb typy oblekůZačněme od toho nejjednoduššího, co všichni dobře známe. Čeká-li vás menší či středně velká svatba, vsaďte na společenský oblek. Ve dne by měl mít šedý či modrý odstín, ale u formálních akcí můžete i ve dne obléknout oblek černý. Z dalších odstínů jsou stále v módě hnědé a olivové obleky, které byly dříve vídány spíše na venkově. K obleku se zpravidla nosí kravata, plastrón nebo v poslední době oblíbený motýlek.

Žaket

Jak obléci ženicha aneb typy oblekůJestliže vás čeká větší svatba, kterou se může rozumět již 30 a více svatebních hostů, pak můžete sáhnout po žaketu, který bývá přezdíván jako denní alternativa smokingu. Žaket se skládá z kabátu v černé nebo antracitové barvě, který se zapíná na jeden knoflík. Zaručeně jej poznáte podle špičatých klop a šikmo ustřižených šosů. K žaketu se nosí proužkované kalhoty, vesta, světlá košile, šedostříbrná kravata či plastrón. Nikdy nevolte k žaketu motýlka, který neodmyslitelně patří ke smokingu. Na rozdíl od obleku, k žaketu je nutné zvolit černé uzavřené kožené boty. K žaketu navíc můžete využít i doplňky v podobě cylindru, rukavic a vycházkové hole.

Smoking

Jak obléci ženicha aneb typy oblekůPokud byste plánovali velmi formální sňatek, který by se navíc konal ve večerních hodinách, není nic lepšího, než obléci formální večerní oblek – smoking. Smoking je často k vidění na akcích typu “black tie”. Možná vás to překvapí, ale klasický smoking má barvu půlnoční modři, nikoli černou, která je však podstatně běžnější. Ke smokingu náleží černý motýlek, hluboko vykrojená smokingová vesta nebo smokingový pás, černé lakované boty a bílá košile s dvojitými manžetami na manžetové knoflíčky.

Jak obléci ženicha aneb typy oblekůFrak

Vůbec nejslavnějším formálním večerním pánským oblečením je ovšem frak, který je vždy černý. Frak jednoduše poznáte podle toho, že má šosy, lesklé špičaté klopy a nikdy se nezapíná. Do fraku patří rovněž bílá košile – může být buď smokingová, nebo s jednoduchými ztuženými manžetami na manžetové knoflíčky s předním štítem. Košile může, ale nemusí mít frakový límec. K fraku patří frakové kalhoty s vysoko střiženým pasem a knoflíky na šle. Pokud jde o doplňky, zde jsou na místě bílé rukavice a případně černý cylindr.

O autorovi

The Wedding Post