Svatba

Svatební koláčky s dlouholetou tradicí

Svatební koláčky s dlouholetou tradicí

Jednou z tradic, která má svou historii již po mnoho generací, je pečení svatebních koláčků. A jako u každé tradice či zvyku, i zde se najdou rozdíly region od regionu. Jedno však zůstává stejné, svatební koláčky nesmí chybět na žádné svatbě. 

Svatební koláčky s dlouholetou tradicíObvykle je pečení svatebních koláčků úkolem maminky nevěsty. Ta na to ale většinou není sama. Přidávají se babičky, sestry, sestřenice, kamarádky nevěsty i sousedky. Pečení svatebních koláčků není ale rozhodně nic pro nevěstu. Říká se, že nevěstu, která při pečení pomáhá,  v manželství čeká jen nouze a uplakané děti. A která nevěsta by to chtěla riskovat?

Zvací, oznamovací i výslužkové

Svatební koláčky mohou být jak zvací, oznamovací tak i takzvané výslužkové. Zvací koláčky se pečou přibližně tři týdny před obřadem a rozváží se všem, které snoubenci chtějí pozvat na svatbu.  Oznamovací koláčky se rozváží asi týden před svatbou těm, kteří naopak nejsou na svatbu pozvaní. Nicméně někdy snoubenci připraví koláčky najednou a rozváží je všem, jak zvaným, tak i nezvaným. Svatební koláčky však nesmí chybět ani na svatební tabuli.

Různé velikosti, tvary i náplně

Pokud jde o tradice, můžeme se setkat, jak s úplně malinkatými koláčky, tak i s naprosto obrovskými. Regionální zajímavostí jsou například patrové svatební koláčky, které se pekly na Doudlebsku. Svatební koláčky s kyticí rozmarýny uprostřed jsou pro změnu chodskou tradicí. Co se týče náplní, svatební koláčky se zpravidla pečou se třemi druhy náplní. Mezi nejoblíbenější patří náplň tvarohová, maková, ořechová a povidlová. Rozmanité je pak i zdobení koláčků. Nejvíce se však setkáváme s mandličkami nebo rozinkami. Fantazii se však meze nekladou ani v případě svatebních koláčků.

Rohové svatební koláčky pro svobodné

Specialitou jsou takzvané rohové koláčky, který bývají zpravidla větší a čtyřhranné. Do každého cípu je umístěn jiný druh náplně. Pokud takový koláček sní kdokoli svobodný, říká se, že se do roka ožení nebo provdá.

Foto: Táňa Kottová 

O autorovi

The Wedding Post