Svatba

Etiketa a dodavatelé

Zodpovídají za váš svatební den a jsou tedy důležitou součástí vaší svatební “skládačky”. Ačkoliv je téměř jejich povinností vykouzlit z vašeho svatebního dne ten nejúžasnější, je i na vás, abyste jim v tom pomohly. Ptáte se jak? Nebojte se, my vám poradíme! 

Protokol, který provází téměř každou svatbu zejména řeší, kdo kde sedí, kdo pronáší přípitek či kdo s kým tančí první svatební tanec. Bohužel se však někdy zapomíná na ty, kdo dotváří naší svatbu k dokonalosti. Týká se to zejména zajištění občerstvení pro fotografa, kameramana či členy kapely. K čemu vám bude hladový zpěvák nebo vyčerpaný fotograf. Při plánování svatby ve spolupráci s koordinátorem by Vám měl právě on pomoci naplánovat, jak a kde bude připraveno občerstvení pro osoby, které budou mít na starosti průběh Vašeho svatebního dne. Samozřejmě byste neměli ani zapomenout na řidiče, kteří budou zajišťovat příjezd a rozvoz svatebních hostů.

Neznamená to však, že fotografa musíme posadit ke svatební tabuli hned vedle své nové tchýně. Občerstvení by mělo být zajištěno průběžně. Nemělo by však probíhat zároveň se svatební hostinou. Ačkoliv je milé, když se i dodavatelé stanou “součástí” svatby, je třeba myslet na to, že jsou stále personál a že se od nich očekává určitá profesionalita.

Základním pravidlem je správný dress code. Číšník by měl být jasně rozlišitelný od ostatních svatebních hostů. V případě, že budou mít pánové smoking, neměli by nikdy mít (na rozdíl právě od číšníků) černý motýlek. Členové kapely i další personál by měli být předem informováni o tom, o jakou svatbu půjde. Dle toho by měli přizpůsobit i svou image. V případě svatby ve stylu country asi nebudete vyžadovat, aby přišli ve smokingu. Pokud však bude vaše svatba vzorovým příkladem etikety, měli byste to všem včas oznámit. Samozřejmostí je, že opravdoví profesionálové se vyhýbají alkoholickým nápojům. Tančení či další zábava se svatebčany by pro ně měly být rovněž tabu. Bohužel ne vždy se setkáváme jen s profesionálním chováním. Abychom předešli všem nemilým překvapením a nedorozuměním, je dobré uzavřít smlouvu s dodatkem, kde budou nejen jasně daná pravidla, ale bude v něm stanovena i smluvní pokuta v případě, že by nebyla tato pravidla dodržena. Myslete o krok dopředu a svatební den bude jak vystřižený z příručky o etiketě.

O autorovi

angelo